Hjälten från Kalmarsund
Året är 1932 och Otto Andersson (Per Eggers), disponent i importfirman "Grönt & Frö AB", är dagen hjälte och världens lyckligaste man. Inte nog med att han har räddat en ung kvinna från att drunkna och skall få medalj, han skall dessutom som tecken på hennes tacksamhet få gifta sig med henne. Hela Kalmar gläds åt detta, förutom familjens bitska husa Emma (Susanne Reuter) som sannerligen inte ser fram emot att få en ny husfru. Denna somriga bröllopsdag finns dock ett orosmoln på Anderssons himmel. Han ruvar nämligen på en mörk hemlighet som han enbart delat med sin tankspridde vän bokhandlaren (Robert Gustafsson). Frågan är om denne kan hålla tyst länge nog så att inte bröllopet äventyras? Till handlingen tillfogas även en sviken fästman, en glad änka, en arg sjöman samt en timid med pilsk pastor i giftastankar. Förväxlingarna kan börja!
Teatern är på fredag kväll och lördagen ägnar vi åt Öland.
Södra Ölands odlingslandskap med bl.a. Långe Jan och Alvaret finns med på UNESCO:s världsarvslista.
Besöksmålen är många på Öland. Carl von Linné blev fascinerad av ön. På ditresan besöker vi Eksjö och på hemresan åker vi igenom Glasriket.
Dag 1 Hemorten - Kalmar
Vi åker på morgonen via Jönköping till den fantastiska trästaden Eksjö där vi tar en paus. Färden går sedan vidare mot Kalmar där vi checkar in på vårt centrala hotell. Gemensam middag.
Dag 2 Öland med lokalguide
Heldag på solen och vindarnas ö. Efter frukost rullar vi ut ur Kalmar och snart är vi på väg över Ölandsbron. Vi svänger av söderut och kommer in i området som är världsarv - Södra Ölands odlingslandskap. Vi besöker bl.a. det vidsträckta Alvaret med den unika naturen, som inte finns någon annanstans i världen i denna storleksordning. I Ottenby finns fyren Långe Jan, fågelstation och Naturrum. Vi ser väderkvarnarna vid Lerkaka och Störlinge längs vår väg till Borgholm.
Under eftermiddagen blir det en intressant guidning på Borgholms slott. Dessutom finns det möjlighet att vandra i Sollidens slottspark. Vi återvänder sedan till hotellet för gemensam middag.
Dag 3 Kalmar - Hemorten
Vi lämnar Kalmar efter frukost och beger oss mot glasriket med möjlighet till shopping. Resan går vidare mot Växjö där det finns möjlighet att se Domkyrkan. Vi fortsätter hemåt och på kvällen är vi åter efter en upplevelserik helg.
|
| må | ti | on | to | fr | lö | sö |
|---|
| 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
| 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Resedatum
Datum för avresa:
2012-07-27
Datum för återkomst:
2012-07-29
Antal dagar:
3
I priset ingår
-
Resa i modern turistbuss
-
Del i dubbelrum
-
Frukostbuffé
-
Middag dag 1 och 2
-
Besök på Ottenbys Naturrum
-
Entré till Borgholms slott
-
Guidad rundtur på Borgholms slott
-
Rundtur på Öland
-
Besök i Eksjö
-
Besök i Växjö
-
Reseledarservice
Avresa och påstigning
Tabell 1
Mariestad, Järnvägsstation kl 5.00
Götene, Busstation kl 5.35
Lidköping, Resecentrum hpl R/S kl 6.00
Vara, Resecentrum kl 6.30
Vårgårda OK-Q8 (Rasta) kl 7.00
Alingsås kl 7.15
Floda, Preem/Statoil kl 7.30
Göteborg vid Shell Nils E Terminalen kl 8.00
Skövde Resecentrum kl 5.30
Falköping, Järnvägsstation kl 6.00
Hotell
Kalmar: Best Western Kalmarsund
Enkelrumstillägg: 400 kr
Valuta: SEK
Pass: Nej
Tillägg: Teaterbiljett Hjälten från Kalmarsund